Zabawa jest pracą dziecka

Dr Montessori ukuła pojęcie „praca” w celu nadania rangi dziecięcym aktywnościom.
W naszym przedszkolu praca własna odbywa się w odpowiednio przygotowanym otoczeniu i trwa trzy godziny. W tym czasie dziecko dokonuje swobodnego wyboru pomocy, która w danej chwili najbardziej je interesuje. Samo też decyduje o czasie, miejscu i formie pracy. W każdej chwili może odpocząć, zjeść posiłek albo skorzystać z toalety.
Dzięki temu dziecko ma możliwość maksymalnej koncentracji, nie musi ulegać presji, która zazwyczaj wynika z pośpiechu lub rywalizacji.
Praca własna to bardzo ważny czas, w którym dziecko z radością, w sposób naturalny w pełni i bez wysiłku angażuje umysł i zmysły, gromadzi doświadczenia niezbędne do zrozumienia abstrakcyjnych pojęć, rozwija wyobraźnię i trenuje nowe umiejętności.